8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД со порака до Русија: Аплицирајте за виза

фото: Pixabay

Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, рече дека толкувањето на рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, за ситуацијата со 24 руски дипломати е неточно.

Како што наведуваат светските медиуми, на нив ќе им се доделат американските визи.

Тој на брифинг со новинарите рече дека руските дипломати „можат да поднесат барање за продолжување на визата“ и додаде дека овие апликации се одлучуваат „од случај до случај“.

Антонов претходно во интервју за списанието „Национален интерес“ рече дека САД и предадоа на Русија список од 24 дипломати кои треба да ја напуштат земјата до 3 септември поради истекот на визите.

Москва и Вашингтон веќе некое време се во судир, а односите дополнително се заладија откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека верува оти рускиот претседател Владимир Путин е убиец.

Тензиите, сепак, се намалија по состанокот на 16 јуни.

Можеби ќе ве интересира

Лавров: Нема место за емоции во дијалогот помеѓу Русија и НАТО

M T

Зеленски: Војна помеѓу Украина и Русија би било погрешно сценарио

M T

Вашингтон загрижен за новата талибанска влада составена од само мажи

M T