8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

По пожарите, два земјотреса ја погодија утрово Турција

Два одделни земјотреса го погодија југозападниот брег на Турција рано утрово, потврдија официјалните лица.

Агенцијата за управување со катастрофи и управување со вонредни состојби (АФАД) објави дека првиот земјотрес со јачина од 4,3 степени е регистриран во близина на крајбрежниот град Датца, во провинцијата Мугла, во 2 часот по полноќ по локално време, на длабочина од 24,21 километри.

Вториот земјотрес, кој беше со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала, е регистриран во Егејското Море во 2.56 часот по локално време, на длабочина од 3,19 километри, а епицентарот бил на 45 километри од Датца, соопшти АФАД, пренесуваат турските агенции.

Како што се наведува, засега нема извештаи за жртви и материјална штета во овие земјотреси.

Медиумите потсетуваат дека Турција се бореше со силни шумски пожари претходните денови, а се шпекулира дека биле подметнати.

Можеби ќе ве интересира

Челик: Турција не е бегалски камп

M T

Со нова иновативна опрема Водно заштитено од пожари

M T

Горат борови шуми околу Атина – во опасност се населението и куќите

M T