28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон.

На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на Европската унија во Црна Гора, Херман Шпиц и вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

„ Подгорица ја поврзавме со Гусиње и Плава на 90 километри и 90 минути возење. Нова шанса за развој на северот на Црна Гора и подобра поврзаност на луѓето“ напиша Абазовиќ на Твитер.

Можеби ќе ве интересира

Захарова: Ситуацијата во Црна Гора треба да се реши со почитување на правата на СПЦ

M T

Албанија го враќа полицискиот час и најави задолжителна вакцинација за некои граѓани

M T

Два авиони со бегалци од Авганистан слетаа во Албанија

M T