8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Спорт

МОК започна истрага за случајот со белоруската атлетичарка

Меѓународниот олимписки комитет започна официјална истрага за наводите дека Белорусија се обидела да ја натера својата атлетичарка, Кристина Циманускаја, да се врати во земјата од Олимпијадата во Токио, откако јавно ги критикуваше националните тренери.

„ Мораме да ги утврдиме целосните факти, што може да потрае. Во меѓувреме, нашата главна грижа е спортистот“ објави портпаролот на МОК, Марк Адамс, пренесува Би-би-си.

Министерството за надворешни работи на Јапонија потврди дека Циманускаја добила хуманитарна виза од Полска и дека сега се наоѓа во амбасадата на таа земја во Токио, а се очекува утре да ја напушти Јапонија.

МОК побара Белорускиот национален олимписки комитет да го достави својот извештај за инцидентот до крајот на денов, а Циманускаја рече дека била одведена на аеродром против своја волја, откако ги критикувала тренерите и изрази страв за нејзината безбедност.

Белорусија тврди дека Циманускаја била отстранета од тимот поради нејзината емоционална состојба.

Можеби ќе ве интересира

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

M T

МЗ: Сите документи се спремни за увид, целосна поддршка за истрагата

M T

Макрон нареди истрага за случајот со шпионскиот софтвер „Пегасус“

M T