28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Израел потпиша договор за испорака на радари на германската армија

Израелската компанија „Израел Аероспејс индустрис“ потпиша договор вреден 200 милиони евра (237 милиони долари) за испорака на напредни радари на германската армија.

„Четири радарски системи со долг дострел ќе помогнат во модернизирање на полето на германското надгледување на воздушниот простор и одбранбени способности на балистички ракети“, соопшти ИАИ, пренесе „Тајмс оф Израел“.

Системот исто така ќе придонесе за одбрана на НАТО од закани со оружје со долг дострел, додаде компанијата.

Преку својата филијала ЕЛТА, ИАИ ќе соработува на проектот со германската компанија „Хенсолдт“, одбранбена компанија која произведува сензори за безбедносни апликации.

Германија и Израел имаат блиски воени врски и честопати спроведуваат заеднички вежби во двете земји.

Германија испорачува подморници и ракетни бродови за израелската морнарица.

Можеби ќе ве интересира

Заврши судскиот спор меѓу ЕУ и „Астра зенека“, објавени детали од договорот

M T

Нов рекорд во Израел – речиси 11.000 луѓе се заразиле за еден ден

M T

Пентагон го советувал Бајден да го почитува договорот со талибанците, велат од Белата куќа

M T