8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Во тренд...

Евтино и природно: Доктор открива кое масло е најдобро за раст и густина на косата

Ентони Јун, естетски хирург од Детроит, ги советува и едуцира луѓето секојдневно преку TikTok, а неодамна се осврна на темата губење на косата и нејзината густина.

Густата коса е нешто за што многумина сонуваат, а добрата вест е дека може да се постигне и без многу пари и одење на некои специјални третмани.

Девојка по име Одри Викторија сподели видео во кое зборува за чудесно масло и тврди дека тоа и помогнало да ја одржува косата мека, но и погуста.

Маслото за кое зборува е масло од рузмарин.

Јун го погледна нејзиното видео и без многу објаснувања се согласи бидејќи некои истражувања потврдуваат дека маслото од рузмарин може да помогне во нега на коса.

Доброто е што, освен што точно знаете што ставате на косата, маслото од рузмарин не е скапо. Како што покажа Одри, масирајте го маслото во скалпот и краевите на косата, оставете го преку ноќ и исплакнете со шампон наутро.

Можеби ќе ве интересира

Британски авион превезува патници со помош на рециклирано масло за јадење

M T

Премиерот Заев: Растот на БДП во вториот квартал од 13,1%, е потврда дека економијата е стабилна

M T

Совет од искусните домаќинки: Каде да се фрли маслото после пржење?

M T