Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Италија вакцинирани 60 проценти од граѓаните постари од 12 години

Италија досега целосно вакцинираше 60 проценти од своето население постаро од 12 години. Тоа значи дека 32,4 милиони луѓе ги примиле двете дози на вакцината против коронавирус, изјави специјалниот комесар за коронавирус Франческо Филиуоло.

Иалија сака да вакцинира 80 проценти од населението до крајот на септември со цел да се здобие со т.н колективен имунитет.

Илјадници луѓе повторно учествуваа на протестите во текот на викендот во Италија против претстојните мерки за коронавирус што треба да стапат на сила другата недела.

Од 6 август, луѓето што сакаат да јадат во ресторан или да одат во музеј, на пример, ќе треба да покажат доказ за барем една примена доза вакцина против коронавирус, потврда дека имале коронавирус или негативен тест.

Можеби ќе ве интересира

Русија развива вакцина против неколку вируси одеднаш

M T

Во Италија од денеска задолжителен зелен пасош за сите вработени

M T

Отсега и во бордел на вакцина

M T