25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСветВо тренд...

Американски извештај открива: Делта сојот е попренослив од ебола и сипаници, потребен е нов пристап

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја опишува делта варијантата на коронавирусот како исто заразна колку и малите сипаници, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на документ на ЦДЦ.

Во извештајот се наведува и дека делта сојот на Ковид-19 е веројатно посилен од заштитата што ја обезбедуваат вакцините.

Ново истражување покажа дека вакцинираните лица заразени со делта сојот носат огромни количини на вирус во носот и грлото, објасни директорката на ЦДЦ, Рошел Валенски и додаде дека оваа варијанта е попренослива од вирусот САРС, ебола и големи сипаници.

Непосреден следен чекор на агенцијата е да признае дека војната е променета, се вели во извештајот, а се очекува ЦДЦ да објави и дополнителни информации.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ купува 110.000 вакцини против мајмунски сипаници

M T

САД: Вакцини за деца под 5 години најрано на 21 јуни

M T

Нов извештај на Велика Британија: Лукашенко распоредува специјални сили

M T

Сеул: Ќе ѝ понудиме вакцини и медицинска опрема на Северна Кореја

M T

Произведувач на вакцини против коронавирус криел проблеми со квалитетот

M T

Европска недела на имунизација – Одбележување на напредокот и на потенцијалот на вакцините за овозможување квалитетен долг живот

M T