Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Американски извештај открива: Делта сојот е попренослив од ебола и сипаници, потребен е нов пристап

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја опишува делта варијантата на коронавирусот како исто заразна колку и малите сипаници, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на документ на ЦДЦ.

Во извештајот се наведува и дека делта сојот на Ковид-19 е веројатно посилен од заштитата што ја обезбедуваат вакцините.

Ново истражување покажа дека вакцинираните лица заразени со делта сојот носат огромни количини на вирус во носот и грлото, објасни директорката на ЦДЦ, Рошел Валенски и додаде дека оваа варијанта е попренослива од вирусот САРС, ебола и големи сипаници.

Непосреден следен чекор на агенцијата е да признае дека војната е променета, се вели во извештајот, а се очекува ЦДЦ да објави и дополнителни информации.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Извештајот на ТИ го потврдува напредокот на државата во борбата против криминалот и корупцијата

M T

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T

СЗО издаде привремени препораки за мешање на вакцините

M T

Истражувањата покажаа кои вакцини се најдобри за третата доза

M T

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.624.729 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

M T