Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Италија ја одобри вакцината на „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години

Италијанската агенција за лекови денеска ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години.

Покрај онаа на „Фајзер“ ова е втора вакцина што се препорачува за употреба кај адолесценти.

„Достапните податоци ја покажуваат ефикасноста и безбедноста на вакцината и за субјектите од оваа возрасна група“, велат од италијанското регулаторно тело.

Некои европски земји тврдат дека вакцинацијата на децата е важна за постигнување национален имунитет, бидејќи се шири многу заразниот делта-сој.

Од „Модерна“ во мај потврдија дека вакцината е безбедна и ефикасна кај тинејџерите.

Можеби ќе ве интересира

Путин меѓу првите ја прими новата руска вакцина во спреј против Ковид-19

M T

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

M T

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T