Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Четворица унгарски војници се повредени откако мигранти насилно се обиделе да ја преминат српско-унгарската граница

Синоќа група од петнаесет мигранти насилно се обиделе илегално да ја преминат српско-унгарската граница, објави унгарската полиција. Четворица унгарски војници се полесно повредени, пренесуваат регионалните медиуми.

Мигрантите се обиделе да ја совладаат воената патрола долж оградата на унгарско-српската граница, користејќи гас.

Сепак, според соопштението, полицијата и воените сили на Унгарија успеале да го спречат нелегалниот премин на границата.

„Колегите ќе сторат се за да го зачуваат јавниот ред и безбедност, имаат доволно луѓе и технички средства да ја чуваат границата“ , се наведува во соопштението на унгарската полиција.

Можеби ќе ве интересира

На Попова Шапка се изгубиле 30 лица, тројца се повредени

M T

Силен земјотрес во Кина, најмалку 15 повредени

M T

Приведени две лица за криумчарење мигранти

M T

Неколку лица повредени во сообраќајна несреќа меѓу патничко и запрежно возило

M T

Брод со мигранти потона во Грција, загинаа најмалку седум луѓе

M T

Се преврте камион со мигранти-над 50 загинати,a меѓу жртвите има и деца

M T