25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран со температури што ќе да се искачат до 44 Целзиусови степени во наредните денови, пренесуваат агенциите.

Грчката метеоролошка служба и Националната цивилна заштита вакво предупредување издадоа денеска, а според најавите, топлиот бран се очекува да трае до 8 август, невообичаено долг период, велат надлежните служби.

Од утре натаму се очекува температурата во текот на ноќта да биде над 30 степени, што е особено тешка состојба за човечкото тело со оглед на тоа што не може да закрепне од топлината, велат експертите.

Кај грчките служби постои и страв дека пожарите би можеле да почнат рапидно да се шират во земјата во која падна малку дожд во последните неколку недели.

Тамошните медиуми потсетуваат дека во 1987 година 4.000 луѓе починаа од сличен топлотен бран кога системите за климатизација сè уште не беа вообичаени. Тогаш особено погодени беа постарите луѓе во градовите.

Големи делови на полуостровот Пелопонез беа изгорени во пожарите во 2007 година за време на уште еден топлотен бран кога загинаа десетици луѓе.

Можеби ќе ве интересира

Грција забрани капење на 12 плажи

M T

Грција и Кипар ја обвинија Турција за поттикнување на тензии

M T

Над 500 жртви во Шпанија поради топлотниот бран

M T

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

M T

Еве колку чини литар бензин во Грција, а и Македонија веќе не е најевтина

M T

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T