Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Безос понуди 2 милијарди долари за да се врати во трка за Месечината

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од 2 милијарди долари, со цел американската вселенска агенција да го преиспита потпишувањето на договор со него за изградба на возила за слетување на Месечината.

За потсетување, НАСА во април им го додели договорот на Елон Маск и неговата компанија „Спејс Икс“ и ја одби понудата на Безос.

Договорот предвидува изградба на систем за слетување што би ги донел астронаутите на Месечината најрано во 2024 година, пренесува Би-Би-Си. Иако се очекуваше двете компании да соработуваат во проектот, НАСА може да го додели договорот само на една поради недостаток на средства.

Од 3,3 милијарди долари што ги побара од Конгресот, НАСА доби само 850 милиони долари за да изгради возило за да слета на Месечината. Безос рече дека со неговата компанија ќе го надмине недостатокот на буџетско финансирање.

Можеби ќе ве интересира

„Дизни“ ќе потроши 33 милијарди долари за нови содржини

M T

Виртуелна јахта во метаверзумот продадена за 650,000 долари

M T

Автопортрет на Фрида Кало продаден за рекордни 34,9 милиони долари

M T

Пентхаусот на Мерлин Монро во Вест Холивуд се продава за 2,49 милиони долари

M T

Биткоинот за прв пат од април – речиси 60.000 долари

M T

Ашраф Гани со себе однел 169 милиони долари

M T