Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД извршија воздушни напади врз талибанците во Авганистан

фото: Pixabay

САД извршија воздушни напади во Авганистан за поддршка на владините сили кои се под притисок на талибанците, во време кога странските сили, преведени од Америка, ја спроведуваат последната фаза од нивното повлекување од таа земја.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, за новинарите изјави дека воздушните напади биле извршени за поддршка на авганистанските безбедносни сили во последните неколку дена, но не изнесе дополнителни детали.

Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид, изјави дека нападите биле извршени во средата вечерта на периферијата на градот Кандахар на југот на земјата и дека тројца нивни борци биле убиени, а две возила биле уништени.

„Ние ги потврдуваме овие воздушни напади и силно ги осудуваме, бидејќи тоа е очигледен напад и кршење на договорот од Доха, бидејќи тие не може да имаат операции после мај“, рече Муџахид, осврнувајќи се на договорот меѓу САД и талибанците, кој го отвори патот за повлекување на американските сили.

„Ако извршат каква било друга операција, тогаш тие ќе бидат одговорни за последиците“, предупреди портпаролот на талибанците. Скоро сите американски трупи, освен оние што ја штитат амбасадата во Кабул и аеродромот во главниот град, ја напуштија земјата.

Можеби ќе ве интересира

Бајден: Ако Кина нападне, САД ќе го заштитат Тајван

M T

САД фрлаат вакцини додека некои во светот уште ги чекаат првите дози

M T

САД на Анкара ѝ дале нова понуда за продажба на воени авиони наместо Ф-35

M T