Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ирански полицаец убиен за време на протестите поради недостиг на вода во земјата

Во Иран веќе шест дена по ред траат континуирани протести на улиците.

Ирански полицаец е убиен за време на немирите во југозападниот дел на земјата, кои избувнаа поради недостиг на вода, објавија денеска државните медиуми, па бројот на починати во немирите се искачи на двајца, пренесуваат агенциите.

Пукањето во кое беше убиен полицаец се случи во градот Машар, а друг полицаец беше ранет во ногата, објави државната новинска агенција.

Во Извештајот за убиството на полицаецот се обвинети демонстрантите, но не се наведени детали.

Според иранските медиуми, уште еден човек е убиен на протестите.

Во Иран веќе шест дена траат протестите во провинцијата Кузестан, каде што живеат Арапи, кои се жалат на шиитската дискриминација.

Можеби ќе ве интересира

Полициско куче нападна демонстрант на протестите во Амстердам

M T

Жестоки протести против мерките во Германија, повредени 13 полицајци

M T

Хаос на протест во САД – се судрија десничарски и левичарски групи

M T

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски – докажаниот извор на лажни вести, стојат зад протести на кои се навредуваат новинари

M T

Белкиса Зеќири: Наместо да повика на вакцинација, Мицкоски поттикнува кршење на мерките и го загрозува здравствениот систем

M T

Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

M T