20.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Противниците на ковид мерките го цртаат Макрон како Хитлер, скандалозни билборди осамнаа во Франција

Обвинителството во Тулон отвори истрага за билборд што ги поврзува сликите на францускиот претседател Емануел Макрон и нацистичкиот лидер Адолф Хитлер, во време кога Макрон е мета на критики во врска со постојаните ограничувања поради ковид пандемијата.

Билбордот што се гледа на периферијата на Тулон и Ла Сен-сур-Мер, на кој се гледа слика на францускиот претседател Емануел Макрон облечен во нацистичка униформа и со мустаќи на Адолф Хитлер, го привлече вниманието на градскиот обвинител, пренесуваат локалните медиуми.

Во извештајот на медиумите се вели дека обвинителството во Тулон отворило истрага за клеветничките билборди на кои е Макрон.

Истрагата беше доверена на обезбедувањето на полицискиот оддел во Тулон а целта е да се пронајде сопственикот на овие знаци, кој ја иницираше изложбата. Според извештаите, зборот „Хонте“, што значи „Срамота“, едноставно бил прикажан на еден од двата билборди минатата недела.

Одговарајќи на веста на Твитер, едно лице повика, виновниците да не бидат испратени во затвор, туку да бидат принудени рачно да ја препишат познатата хитлерова „Мајн Кампф“ на сите јазици.

Францускиот лидер доживеа силни негативни реакции по примената на задолжителните вакцини за одредени групи, вклучително и здравствените работници, како и воведувањето пасоши за вакциниирани за влез во забавни и културни установи.

Околу 114.000 луѓе се собраа низ цела Франција во саботата да протестираат за, според нив, неправедниот упад во нивниот приватен живот. Демонстрантите скандираа „Слобода!“ и побараа Макрон да си даде оставка.