6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Индија размислува да воведе политика за две деца и да стимулира стерилизација

Светскиот ден на населението во Индија беше пречекан со предлог мерки за контрола на растот на населението. Новата политика за население предлага да се наградат родителите кои имаат најмногу две деца и да ги казнуваат оние со повеќе.

Мерките првично се предлагаат да се воведат во две земји – Утар Прадеш, најнаселена во Индија со повеќе од 240 милиони жители, и Асам во североисточна Индија.

Индија се очекува да ја преземе титулата најнаселена земја во светот до 2027 година. УНИЦЕФ проценува дека 25 милиони деца се раѓаат секоја година во Индија, што претставува 20% од бебињата родени ширум светот.

Најголем пораст е забележан во државата Утар Прадеш, која, доколку беше независна држава, ќе беше петта по бројот на жители во светот.

Новата политика за население предлага да се наградат родителите кои имаат најмногу две деца и да ги казнуваат оние со повеќе.

Уште подрастично, Утар Прадеш има намера да ги охрабри и мотивира паровите да се одлучат на доброволна стерилизација.

Стимулациите ќе вклучуваат голем број придобивки, како што се намалување на даноците, субвенции за купување домови и поврат на средства од сметки за електрична енергија и други комунални услуги.

Во исто време, оние со повеќе од две деца не би можеле да добиваат субвенции и ќе бидат спречени да аплицираат за работа во јавната администрација и нема да можат да се кандидираат за политички позиции.

Можеби ќе ве интересира

Словачка се извини за присилната повеќедецениска стерилизација на жените Ромки во земјата

M T

Индија тестираше балистичка ракета што може да ја погоди целата територија на Кина

M T

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

M T