Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусМакедонија

Викендов во Врање за вакцинација имало повеќе Македонци отколку Срби

Викендов над 200 Македонци се вакцинирале со прва или втора доза во Врање, Србија, што е драстично повеќе од српските државјани кои дошле да примат вакцина во здравствениот дом.

Порталот „Врање њуз“ соопшти дека во изминатите два дена, 39 Македонци се вакцинирале со прва доза, а 189 со втората.

„Ако бројот на вакцинирани Македонци се одземе од вкупниот број на имунизирани лица вчера, може да се види дека бројот на вакцинирани граѓани на Врање е само 19 (7,7 проценти). Во саботата, од вкупно 334 вакцинирани, 299 беа македонски државјани (89,5 проценти)“, пишува „Врање њуз“.

Досега од почетокот на имунизацијата во Србија, во овој град се вакцинирале 11.743 Македонци, од кои 9.012 примиле втора доза.

Најголем број граѓани се вакцинирале со кинеската вакцина „Синофарм“, по што следат „Фајзер“, „Спутник“ и „Астра зенека“.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Подготвени сме за продолжување на европскиот пат, во ЕУ како Македонци со заштитен идентитет

M T

Пекинг воведе задолжителна вакцинација против ковид – Кој сака во градот мора да се вакцинира

M T

Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

M T

Костадиновска-Стојчевска за „Топ Ченел“: Стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, како Македонци со македонска култура и македонски јазик

M T

Македонците најмногу пазарале преку интернет од е-продавници од Британија, Ирска и Унгарија

M T

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

M T