Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Австралиските власти најавија продолжување на заклучувањето

фото Pixabay

Скоро половина од 25 милиони жители на Австралија се заклучени во своите домови поради ширењето на делта-сојот на коронавирус, вклучувајќи ги и граѓаните на Сиднеј, најголемиот град во земјата.

Австралиските власти денеска објавија дека во државата Викторија ќе биде продолжено заклучувањето поради Ковид-19 во наредните денови и покрај благиот пад на бројот на новозаразени.

Премиерот на државата Викторија, Даниел Ендрус потврди дека правилата за заклучување нема да бидат укинати, бидејќи има нови случаи на Ковид-19, а повеќе детали тој најави за утре.

Во државата Викторија, втора по бројност во Австралија, чиј главен град е Мелбурн, денес беа потврдени 13 локални случаи на инфекција, три помалку од претходниот ден.

Можеби ќе ве интересира

Австралија од ноември ја укинува забраната за патување во странство

M T

Предраг Кон: Или нешто ќе преземеме, или Србија оди кон ново заклучување

M T

Карантинот во Австралија продолжен за три недели

M T