Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Спречен терористички напад во Москва

Припадници на безбедносните сили на Руската Федерација спречија терористички напад во Москва, пренесуваат руските медиуми.

ФСБ објави дека е приведен руски државјанин, кој планирал да активира импровизирана експлозивна направа во градскиот метеж, објавија медиумите.

Кај него биле пронајдени компоненти за правење опасно оружје, а во телефоните и лаптопите биле пронајдени упатства за производство на експлозивни направи и преписка со терористи што се борат во Сирија, пишуваат новинарите во тамошните медиуми.

Соопштено е дека е поведена кривична постапка против терористите, чиј идентитет не е откриен.

Можеби ќе ве интересира

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

M T

Кремљ: Најавата на Лукашенко за блокада на гасот, не е одобрена од Москва

M T

Во Москва започнаа принудните неработни денови

M T

Москва воведува неработни денови поради ситуацијата со Ковид-19

M T

Сериозна закана за терористички напад во Кабул во последната фаза на евакуација

M T

Путин: Русија и Америка имаат заеднички интереси во климатските промени

M T