28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ Свет Во тренд...

Казнети над 150 возачи – Снимале несреќа на мобилните телефони

Вкупната парична вредност на казните е скоро 40.000 евра.

Голем пожар на камион на патот во Апелдорн, Холандија, резултираше со сообраќајни казни во износ од неколку десетици илјади евра. Имено, дури 152 возачи се казнети за снимање на сообраќајната несреќа на телефон, додека биле зад воланот во возилата.

Казната за користење мобилен телефон додека возите во Холандија е 240 евра плус 9 евра административни трошоци.

Инаку, камионот целосно изгоре во вторникот околу 16.15 часот, што доведе до застој во сообраќајот од двете страни на патот. Сообраќајниот метеж беше предизвикан и од забавувањето на возачите и снимањето.

Затоа полицијата напиша дури 152 казни. Ова значи дека полицијата од Апелдорн издала вкупно 37.848 евра казни за возачите кои снимиле запален камион на патот А50 со мобилен телефон, со образложение дека снимањето со мобилен телефон и употребата на паметен телефон зад воланот влијае на вниманието на возачите и безбедноста во сообраќајот.

Можеби ќе ве интересира

322 казни за брзо возење на територијата на државата

M T

290 казни за брзо возење

M T

Грција: Казни за просветните работници кои се против вакцина – Пониски плати и суспензии за оние кои ја одбиваат вакцината

M T