Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Тропски горештини во Москва, метеоролозите најавуваат рушење на температурниот рекорд стар 85 години

Температурниот рекорд за 13 јули, измерен пред 85 години во Москва, може да биде соборен денеска, соопшти метеоролошката служба „Фобос“.

Метеоролозите најавија максимална температура до 35 степени Целзиусови за денеска во главниот град на Русија, пренесуваат руските агенции.

Рекордната температура во Москва е измерена во 1936 година и изнесува 32,4 степени.

Можеби ќе ве интересира

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

M T

Кремљ: Најавата на Лукашенко за блокада на гасот, не е одобрена од Москва

M T

Биткоинот достигна нов историски рекорд – вреди над 60 илјади долари

M T

Во Москва започнаа принудните неработни денови

M T

Москва воведува неработни денови поради ситуацијата со Ковид-19

M T

Спречен терористички напад во Москва

M T