15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Хрватска има 1,3 милиони неискористени дози вакцини

Премиерот Андреј Пленковиќ денеска повторно апелираше од хрватскиот парламент до граѓаните да се вакцинираат против коронавирус и рече дека Хрватска има 1,3 милиони неискористени дози вакцини.

„Секоја вакцинирана личност, секоја спречена инфекција денес, живот е спасен утре“, рече Пленковиќ.

Тој потсети дека во Хрватска до денес вакцинирани се нешто повеќе од 46% од возрасната популација и посочи дека без висока стапка на вакцинација, вирусот не може да се победи.

Пленковиќ рече дека владата преку мерки и поддршка ги зачувала работните места за време на пандемијата и дека сега влегува во нова фаза – создавање работни места, објавија хрватските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈАТА ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ ВО ХРВАТСКА: Земјотрес ја погоди областа Шибеник

M T

Макрон во посета на Хрватска

M T

На есен трета доза вакцина за постарите и болните во Хрватска

M T