Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, одлучи Меркел

Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел.

Меркел додаде дека ќе биде побезбедно да се вакцинираат повеќе Германци, да се придржуваат до правилата за дистанцирање и што повеќе тестови треба да помогнат во спречување на четвртиот бран на коронавирус, пренесуваат германските агенции.

“Немаме намера да одиме на овој пат. Нема да има задолжителна вакцинација”, рече канцеларката за време на прес-конференција.

Можеби ќе ве интересира

Австрискиот парламент денеска гласа за задолжителна вакцинација

M T

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

M T

Новиот германски министер за здравство: Планираме задолжителна вакцинација

M T

Германија размислува за построги мерки, можна е и задолжителна вакцинација

M T

Словенија не планира да воведе задолжителна вакцинација

M T

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

M T