Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Топлотен бран во Шпанија со температури до 44 степени

Топлотен бран го зафати поголемиот дел од Шпанија, а Метеоролошката служба издаде предупредување дека температурата во Мадрид и Севиља ќе биде над 40 степени.

Метеоролозите велат дека топлотниот бран ќе се прошири на истокот од земјата и дека ќе биде поштеден само дел од северниот брег на Шпанија.

Билетите се распродадени за сите 19 надворешни базени во Мадрид, каде што капацитетот е ограничен поради пандемијата на коронавирусот.

Властите ги предупредуваат жителите често да пијат вода, да носат потенка облека и да избегнуваат да излегуваат на сонце.

Метеоролозите предвидуваат дека температурата може да достигне 44 Целзиусови степени во долината Гвадалкивир недалеку од Севиља.

Претходната рекордна висока температура во Мадрид е 40,7 степени Целзиусови, измерена на 28 јуни 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

M T

Лососите умираат поради високи температури во американските реки, телата им се полни со рани

M T

Топлотен бран со температури над 42 степени до крајот на наредната недела

M T