15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Група Словенци протестираа пред Европскиот парламент против Јанша

Група Словенци протестираа денеска пред зградата на Европскиот парламент против премиерот Јанез Јанша барајќи заштита на владеењето на правото во Словенија, која го презеде претседателството со Советот на Европа на 1 јули.

„Почнавме протести откако Јанез Јанша покажа дека не ги почитува демократијата и владеењето на правото. Тој ги напаѓа медиумите, невладините организации, партнерите… Во моментот социјалниот дијалог е мртов во Словенија. Ние се бориме против тоа. Европскиот парламент испрати јасен сигнал дека Словенија не смее да стане новите Унгарија и Полска, кои го кршат владеењето на правото“, рече неименуван соговорник на загрепската телевизија „Н1

Можеби ќе ве интересира

Јанша за протестите против ковид мерките – нема да се откажеме

M T

Талибанците со солзавец го растурија протестот на жените во Кабул

M T

Јанша: Не е наша должност да им помагаме на сите што бегаат наместо да се борат за татковината

M T