6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Индија 400.000 починати од коронавирус

Во Индија од почетокот на епидемијата починале 400.000 луѓе од коронавирус, половина од нив за време на вториот бран во последните месеци.

Индија има регистрирано 30,45 милиони случаи од избувнувањето на пандемијата минатата година и е втора најтешко погодена земја, по САД, каде што има 33 милиони случаи.

САД имаат над 604.000 смртни случаи, а околу 518.000 луѓе починаа во Бразил.

Индија, втора по големина популација во светот, забележа 853 смртни случаи во изминатите 24 часа, според податоците на Министерството за здравство.

Можеби ќе ве интересира

Кинески научници влеваат нова надеж за крај на пандемијата

M T

СЗО: Европа повторно е епицентар на пандемијата

M T

Во Словенија рекорден број новозаразени од почетокот на епидемијата

M T