6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Руските авиони ловци ја штитат својата територија, Русија ѝ одговори на Холандија

Руското Министерство за одбрана објави снимки од своите авиони по холандската морнарица во Црното Море, откако холандските власти ја обвинија Русија за „загрозување“ на нивниот брод.

„Борбени авиони и бомбардери беа испратени да го следат холандскиот поморски брод откако беше забележано дека го смени правецот и се упати кон руските води“, соопштија московските власти, објавија агенциите.

„Фрегатата Евертсен беше на пат да ги премине споменатите граници во Црното Море, но тоа го спречија руски авиони, кои, според Министерството, одржуваат безбедно растојание од пловниот објект“, велат од руското министерство.

Инцидентот се случил на 24 јуни, само еден ден откако разурнувачот на британската кралска морнарица ги прекршил правилата на руските територијални води во близина на Крим и бил предупреден од авион и брод на крајбрежната стража.

Холандските власти тврдат дека нивниот брод бил „загрозен“ од руски авиони.

„Тие летаа опасно ниско и близу, извршувајќи лажни напади“, објави холандското Министерство за одбрана. По неколкучасовно „заплашување“, електронската опрема на Еверстен беше нарушена, тврдат тие.

Можеби ќе ве интересира

Во Русија потврдени првите два случаја на омикрон

M T

Америка со порака до Русија: Повлечете ги војниците од украинската граница или ќе следат тешки санкции

M T

Најголема катастрофа во Русија во последните 10 години: Бројот на жртви во рудникот се искачи на 57

M T