9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Речиси половина Австралија е во „локдаун“

фото Pixabay

Во Австралија на сила се построги епидемиолошки мерки за сузбивање на ширењето на делта-варијантата на коронавирусот, а вкупно седум градови се „под клуч“.

Денес е забележано мало зголемување на бројот на новозаразени, 200 случаи на коронавирус.

Речиси половина од населението, повеќе од 12 милиони луѓе, добија наредба да останат во своите домови.

Заклучувањето се однесува на Сиднеј, Бризбејн, Перт, Дарвин, Томсвил и Голд Коуст.

Можеби ќе ве интересира

Австралија го пријави првиот случај на омикрон

M T

Холандија воведува „локдаун“ – се се затвора по 19 часот

M T

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

M T