9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Бразил рекорден број на новозаразени од коронавирус во еден ден

Pixabay / Илустрација

Во Бразил беше постигнат рекорд со над 115.000 случаи на заразени со коронавирус во еден ден, соопштија здравствените власти.

Според Министерството за здравство, во Бразил во последните 24 часа е забележан еднодневен рекорд од 115.228 ново потврдени случаи со коронавирус, заедно со 2.392 смртни случаи од Ковид-19.

Бразил бележи повеќе од 18 милиони случаи на заразени од почетокот на пандемијата со коронавирус, додека официјалниот број на починати се искачи на 507.109 лица, соопшти Министерството.

Можеби ќе ве интересира

Во Словенија рекорден број новозаразени од почетокот на епидемијата

M T

Во Бразил падна снег

M T

Владата ја укина мерката карантин за патниците од африканскиот континент и Бразил

CENTAR MKD