35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Загинаа четворица Срби во Германија – Со полна брзина удриле во камион, починале на лице место

фото Pixabay

Четворица Срби загинаа денеска во тешка сообраќајна несреќа на автопат во Германија.

Според медиумите, сите четворица биле од Алексинац.

Тие со полна брзина удрија во камион со автомобил со голема брзина денес во текот на утринските часови на автопатот во близина на Неутраблинг во областа Регенсбург, а сите починаа на самото место поради повредите. Според првите информации, тие биле на возраст од 27, 31, 32 и 44 години.

Според извештајот на германските медиуми, во моментот на несреќата сообраќајот на автопатот бил забавен

Возачот на камионот бил унгарски државјанин, а поради шокот бил пренесен во болница.

Полицијата ја спроведувала истрагата пет и пол часа. За тоа време, таа траса беше затворена за сообраќај до 15 часот.