20.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Хрватска 113 нови случаи на коронавирус, три лица починаа

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 113 нови случаи на коронавирус, тројца пациенти починаа, а бројот на активни случаи е 700.

Меѓу нив, 313 пациенти се лекуваат во болница, од кои 25 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на коронавирус во Хрватска, регистрирани се вкупно 359.031 заразени, од кои 8.168 починале, а оздравеле 350.163 лица.

Можеби ќе ве интересира

Коронавирусот повторно избувна во Вухан, луѓето ги испразнија продавниците

M T

Истражување: Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

M T

Резултатите од нова студија покажаа: Фајзер одлично штити од сериозна клиничка слика но се помалку од зараза

M T