20.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Додик: Одлуката на Парламентот на Црна Гора за Сребренаница е непријателски чин

Претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека одлуката на Парламентот на Црна Гора за резолуцијата за Сребренаница е непријателски чин.

Според него, несфатливо е црногорскиот парламент да донесе резолуција за Сребреница без таа да биде изгласана во БиХ.

„Ако Собранието на БиХ не донело сличен документ, тогаш се поставува прашањето зошто тоа го стори Црна Гора, и прашањето е дали станува збор за акт на мешање во внатрешните работи. Ако политиката на БиХ не можела да постигне консензус за тоа прашање, како е можно тие да имаат право да зборуваат за тоа“, рече Додик.

Парламентот на Црна Гора не докажа ништо во врска со Сребреница, додаде тој, но докажа дека е против Србите.

Можеби ќе ве интересира

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го штитиме Охридскиот регион

M T

Османи за Сребреница: Настаните од јули 1995 година, кога беа убиени над осум илјади цивили, не смеат да се заборават

M T

На работа се враќаат родители на деца до 10 години и вработените во институции поврзани со изборите

CENTAR MKD