22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Се преврте автобус во Пакистан, загинаа најмалку 19 лица

фото архива/илустрација/Pixabay

Автобус со верници се преврте поради брзо возење на автопат во југозападен Пакистан, при што загинаа најмалку 19 лица, а други 50 беа повредени, соопшти полицијата.

Несреќата се случила во областа Куздар, провинцијата Балучистан. Спасувачките екипи ги пренеле повредените во блиската болница.

Возачот изгубил контрола при остар свиок и автобусот се превртел, изјави претставникот на локалната полиција Хафиз Улах Менгал.

Смртните сообраќајни несреќи се чести во Пакистан поради лошата патна инфраструктура и непочитувањето на сообраќајните прописи.