22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Србија две дози вакцина примиле над 2,2 милиони граѓани

Во Србија досега се аплицирани вкупно 4.844.882 дози вакцина против коронавирус.

Вкупно 2.618.528 граѓани примиле барем една доза вакцина, а вкупно 2.226.354 граѓани ги примиле двете дози.

Вакцинирани се 43,87 проценти од граѓаните, а двете дози на вакцината ги примиле 37,86 проценти.

Во Белград вакцинирани се 51,7 проценти од возрасните граѓани, а вкупно се потрошени 1.360.677 дози.