19.8 C
Скопје
20. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија

Kризната состојба продолжува до крајот на годината, опозицијата гласаше против

фото Pixabay

Собранието изгласа одлука постоењето на кризна состојба на територијата на државата да се продолжи за шест месеци, заради заштита на здравјето на населението и безбедност од ширење на пандемијата од Ковид-19.

Со тоа, кризната состојба ќе трае до 31 декември 2021.

Против одлуката гласаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата смета дека нема потреба од продолжување на кризна состојба оти бројот на заразени е намален, а според нив, тоа се прави за да може да се манипулира на локалните избори во октомври.