Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarАвтоЦентарСвет

„Ограничете ја брзината во градот на 30 км на час“, велат од СЗО

Според Светската здравствена организација, годишно 1,3 милиони луѓе умираат во сообраќајот на патиштата во светот.

СЗО препорачува ограничување на брзината од 30 км / ч во урбаните области.

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адана Гебрејесус, рече дека на светот му се потребни градови безбедни, здрави, зелени и погодни за живот.

фото: Светска Здравствена Организација/WHO.int / printscreen

Според него, еден од начините да се постигне тоа е ограничување на брзината на возилата во урбаните средини. Намалувањето на брзината не само што ја зголемува безбедноста на пешаците и велосипедистите, туку и на самите возачи.

Податоците објавени од СЗО покажуваат дека годишно 1,3 милиони луѓе умираат во сообраќајот на патиштата во светот.