36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Полските тајни служби привеле осомничен обвинет за шпионирање за Русија

Агенцијата за внатрешна безбедност на Полска го привела полскиот државјанин Марцин К. под сомнение за шпионирање за руски тајни служби и предавање воени тајни, изјави портпаролот на министерството што ја координира активноста на полските тајни служби, Станислав Зарин, пренесува ТАСС.

„На 5 мај 2021 година агентите на Службата за внатрешна безбедност приведоа 43-годишен маж под сомнение дека шпионирал. Според доказите собрани од ИСА, овој полски државјанин работел за руските специјални служби“, рече тој.

Истражителите тврдат дека осомничениот извршувал задачи што му биле поставени, пред сѐ, да им пренесува на руските специјални служби информации и материјали од воената индустрија, како и информации за полски правни ентитети и полските граѓани.

Уапсениот наводно ги прифатил обвиненијата, а судот му одредил три месеци притвор. Сите детали за случајот се тајни.