36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Фатах: Палестинските движења нема да го користат Либан за напади врз Израел

Движењата на Палестинските национални власти (ПНА) немаат намера да ја користат либанската територија за извршување воени операции против Израел, изјави Махмуд Саид, портпарол на политичкото биро на движењето Фатах во Либан.

„Нашиот судир со израелскиот непријател е долгорочен и во одреден момент се случи на територијата на Либан. Но, дојдовме до заедничко палестинско решение, според кое конфронтацијата треба да се случува во рамките на Палестина“, рече Саид.

Претходно, либанските медиуми објавија дека движењата на ПНА забрануваат вооружени единици во палестинските логори да вршат какви било напади против Израел од либанска почва како одговор на барањето на либански Хезболах до движењата на ПНА по ова прашање.

Судирите меѓу верниците на Израел и Палестинците во џамијата „Ал-Акса“ и населбата Шеик Џара во Ерусалим почнаа за време на муслиманскиот свет месец рамазан, а потоа предизвикаа интензивна воена конфронтација на границата меѓу Израел и Газа.