22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет Наука ТОП ВЕСТИ

ВО ЖИВО: Следете го движењето на кинеската ракета која се очекува да се распадне во атмосферата и дел да падне на земјата

Видео стриминг во живо ја покажува најновата локација на масивната кинеска ракета што треба да се сруши на Земјата во саботата навечер или рано наутро во недела.

Тракерот ја покажува положбата на ракетното тело “Long march 5B” додека кружи околу планетата за време на слободен пад што предизвика стравувања дека остатоци може да паднат во населените области.

Северниот атлантски океан е идентификуван како можно место на пад, но експертите велат дека е премногу тешко да се каже точно каде и кога остатоците од ракетата што паѓаат слободно ќе се фрлаат во атмосферата.

Се претпоставува дека ракетата ќе изврши неконтролирано повторно влегување во 139 минути од двете страни на 02:32 GMT во недела, соопшти вселенскиот надзор и следење на ЕУ (EU SST).

Вселенската команда на САД процени дека повторното влегување ќе се случи во 02:04 часот по Гринич во недела, плус или минус еден час, додека Центарот за студии за обновување на орбитали и остатоци (CORDS) при корпорацијата Аероспејс, американски федерално финансиран центар за истражување и развој, фокусиран на вселената, го ажурираше своето предвидување на четири часа +- на 03:30 GMT во неделата.

Американската армија соопшти дека неконтролираното повторно влегување се следи од страна на американската вселенска команда и не планира да се соборуваат остатоци.

ЕУ ССТ на својата веб-страница соопшти дека статистичката веројатност за влијание на земјата во населените места е „мала“, но истакна дека неконтролираната природа на објектот ги прави несигурни сите предвидувања.

Видео стримингот може да го гледате на следниот линк.