22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет Наука ТОП ВЕСТИ

Огромна кинеска ракета вечерва се очекува да се сруши на земјата

Дел од ракетата лансирана од кинеската вселенска агенција треба да направи брзо, неконтролирано враќање на Земјата во сабота доцна навечер, но иако сè уште не е јасно каде и кога ќе слета засилувачкиот дел за зајакнување долг 100 метри, повеќето експерти сметаат дека ризикот од удирање во центарот на населението е мал.

Ракетата „Лонг март-5Б“ беше лансирана минатата недела, носејќи модул за кинеска вселенска станица, но за разлика од повеќето лансирање ракети, јадрото засилувач влезе во орбитата на Земјата со голема брзина наместо веднаш да падне назад на Земјата, а гравитацијата сега ја повлекува назад кон планетата.

Засилувачот се очекува повторно да влезе во атмосферата на Земјата околу 23:30 часот. Источно време сабота навечер, САД Воздухопловната корпорација финансирана од владата предвиде порано во саботата – но тој временски рок може да варира дури за четири часа.

Делот за ракетата се движи толку брзо што е тешко да се предвиди каде повторно ќе влезе: Воздухопловната корпорација очекува повторно влегување над Северен Атлантик покрај Шпанија, но претходните претпоставки го поставија во близина на Нов Зеланд, Мадагаскар и Бермуди и САД, и Вселенската команда на војската вели дека влезната точка „не може да се одреди“ до последните часови однапред.

Не грижете се: Истражувачите велат дека шансите за урнати остатоци на зграда – или на некое лице – се исклучително мали, главно затоа што океаните покриваат над 70% од површината на Земјата и ретко населената земја зафаќа поголем дел од останатите.

Огромен дел на засилувачот ќе изгори откако повторно ќе влезе во атмосферата, ги увери новинарите кинеското Министерство за надворешни работи во петокот, иако инженерот на воздушната корпорација, Марлон Сорге, рече дека до 10 метрички тони остатоци можат да го преживеат падот на Земјата.