36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Холанѓаните “обучуваат” пчели да ја “насетат” короната

Холандски истражувачи обучија пчели со невообичаено остро чувство за мирис за да идентификуваат примероци заразени со ковид 19.

Ова може да го намали времето на чекање за резултатите од тестот на само неколку секунди.

За обука на пчелите, научниците од биоветеринарната лабораторија за истражување на универзитетот Вагенинген дадоа захаросана вода како награда откако им покажаа примероци заразени со коронавирус.

Ако им беа прикажани примероци кои не биле заразени со 19 пчели, тие не би добиле награда.

Резултатите од тестот за ковид 19 се чекаат со часови или денови, додека пчелите реагираат веднаш. Овој метод е исто така многу ефтин, што потенцијално го прави многу корисен за земјите каде тестовите многу ретко се вршат, наведоа научниците.

Можеби ќе ве интересира

Фаучи: „Делта“ сојот е најголема закана во напорите на САД за искоренување на коронавирусот

M T

Спутник V штити од ковид најмалку 6 месеци

CENTAR MKD

Прва доза вакцина вчера примиле 2.683 граѓани

M T