Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Мозаик ТОП ВЕСТИ

Бил и Мелинда Гејтс ставаат крај на бракот

Бил и Мелинда Гејтс ставаат крај на бракот по 27 години, објави парот во изјавата на своите проверени профили на Твитер.

„После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да го прекинеме нашиот брак“, се вели во соопштението.

Можно е да е слика од 1 лице и се смее

фото: Bill Gates official fan page on Facebook

Двојката ја основаше својата филантропска организација, Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, заедно во 2000 година. Оттогаш, фондацијата потроши 53,8 милијарди долари на широк спектар на иницијативи поврзани со глобалното здравје, ублажување на сиромаштијата и повеќе, според нејзината веб-страница.

„Воспитавме три неверојатни деца и изградивме фондација која работи низ целиот свет за да им овозможи на сите луѓе да водат здрав, продуктивен живот“, се вели во соопштението. „Ние продолжуваме да споделуваме верување во таа мисија и ќе ја продолжиме нашата заедничка работа во фондацијата, но повеќе не веруваме дека можеме да растеме заедно како двојка во следната фаза од нашите животи.

Бил Гејтс е еден од најбогатите луѓе во светот. Неговата нето вредност до февруари изнесуваше 137 милијарди долари, според рангирањето на индексот на милијардерите на Блумберг.

65-годишниот Бил и 56-годишната Мелинда Гејтс се состанаа во „Мајкрософт“ – кој Бил Гејтс го основаше и во тоа време се извршуваше како извршен директор. Започна како менаџер на производи како единствена жена во првата класа на МБА дипломирани студенти што се приклучи на компанијата, и на крајот се искачи во редовите за да стане генерален директор на информативни производи.

Тие се запознаа кратко откако таа се приклучи на компанијата во 1987 година, на деловна вечера во Њујорк.

Таа ја опиша средбата во нејзината книга, „Моментот на подигнување:“ „Се појавив доцна, и сите маси беа исполнети, освен едната, во која имаше уште две празни столици. Седев на една од нив. Неколку минути подоцна, Бил пристигна и седна во другата столица“.

Двојката се венча на Хаваи во 1994 година.

Во текот на изминатата година, Гејтс, преку својата фондација, беа вклучени во борбата против Ковид-19 и во напорите за развој на третмани и вакцини, и нивно правилно дистрибуирање низ целиот свет. Заклучно со декември, групата има посветено вкупно 1,75 милијарди долари за глобален одговор на пандемијата.

Во март 2020 година, Бил Гејтс се повлече од управните одбори на Мајкрософт и Беркшир Хатавеј за да „посвети повеќе време на неговите филантропски приоритети“, вклучително и работа за справување со климатските промени.

Мелинда Гејтс е основач и на инвестициската фирма Pivotal Ventures, која ја потврди разделбата на парот.

„Бараме простор и приватност за нашето семејство, бидејќи започнуваме да се движиме по овој нов живот“, рече парот во својата изјава во понеделникот.