Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

ЕК одлучи: На вакцинираните лица им е дозволено да патуваат

Европската комисија денес издаде препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани и на оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања.

Од петок, вакцинираните граѓани можат да одат во друга земја без ПЦР-тест и карантин

„Покрај тоа, Комисијата предлага да се подигне прагот за земјите да влезат во списокот на оние од кои секое патување може да биде дозволено“, се вели во соопштението на Европската комисија.