Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Нов сој на коронавирусот стигна до Европа: Што се знае за него?

Медиумите постојано шират вести за нови, наводно уште поопасни соеви на вирусот. Колку е опасен мутантот П.1?

Тој се појави во Бразил во јануари, а во меѓувреме стигна и до Европа, пишува Дојче веле.

Сигурната Интернет адреса за верификација на медицинските податоци, објавена од Националната медицинска библиотека на САД, која собира медицински написи од целиот свет, не најде многу научни податоци за вирусот П.1 до почетокот на април.

Сепак, тој цитира научна работа од северот на Бразил, што покажува дека овој вид се однесува нетипично и дека може да се заклучи дека е позаразен од „класичната“ варијанта.

Вирусот се шири со вртоглава брзина во Бразил, а според податоците од 8 април, над 13 милиони луѓе биле заразени во таа земја – на 211 милиони жители.

И дали тој вид е многу поубиствен, тешко е да се каже: точно е дека бројот на смртни случаи е драстично зголемен, на почетокот на јануари околу 1000 луѓе умираа секој ден, сега има веќе 3000. Но, треба да се земени во предвид дека и здравствената заштита скоро пропадна.

фото Pixabay / илустрација

Исто така, тоа е само претпоставка што се пренесува во медиумите дека 90% од новите случаи на овој нов вид се веќе таму: поради состојбата во здравствената заштита таму, невозможно е да се провери генетскиот код на вирусот кај секој пациент .

фото Pixabay / илустрација

Што е познато за видот Q.1?
Неспорно е и дека овој вид веќе е регистриран во Мексико или Колумбија, а пристигна и во Европа, Белгија и Шведска.

Видот П.1 беше идентификуван на 10 јануари во Бразил и веќе создаде 17 мутации на вирусот САРС-КоВ-2, од кои три се на „бодлив“ протеин, за кој може да се заклучи дека полесно продира во клетките. Проблематична е и мутацијата E484K, што, повторно само како што се претпоставува, може да доведе до болест кај оние луѓе кои веќе ја надминале круната и создадоа имунитет.

Pixabay / Илустрација

Овој заклучок се заснова на фактот дека видот P.1 особено се шири во бразилската сојузна држава Манаус, бидејќи многу луѓе таму биле заразени со короната веќе во првиот бран на пандемијата. Исто така се претпоставува дека овој вид има сличности со јужноафриканската мутација B.1.351, но се верува дека овие промени се случиле независно.

фото Pixabay / илустрација

Дали текот на болеста е потежок во тој вид?
Според претходните искуства од други земји, лекарите се склони да кажат – не, не е. Но, тешко е да се одговори дефинитивно, токму поради зголемената зараза и пренатрупаноста на болниците

Дали вакцината работи и против видот П.1?
И сè уште нема едноставен одговор: познато е дека препаратите AstraZeneca и Бионтек / Pfizer во лабораторијата произведуваат антитела против соединението P.1, но исто така е познато дека AstraZeneca не е толку ефикасна против јужноафриканската мутација на коронавирусот со код Б.1.351.

фото Pixabay

Сепак, другите препарати веќе покажаа дека вакцинираните лица можат да бидат „нападнати“ од вирусот, но дека текот на болеста е многу поблаг. До тој степен, може да се каже дека постојните вакцини функциониаат до одреден степен против видот P.1, но ова сè уште се интензивно се истражува, пишува Дојче Веле.

Можеби ќе ве интересира

Холанѓаните “обучуваат” пчели да ја “насетат” короната

CENTAR MKD

(ВО ЖИВО) Се заоструваат рестриктивните мерки – Обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче, д-р Жарко Караџовски…

CENTAR MKD

Вакцинацијата против грип помага и против корона – Постојат неколку објаснувања

CENTAR MKD