9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Во тренд...

Убиство во ковид центар во Атина: Пациентот го исклучи респираторот

илустрација/Pixabay

Атина – Еден човек кој се лекувал од ковид во атинска болница е уапсен под сомнение за убиство на друг пациент, откако му бил изваден респиратор.

Полицијата соопшти дека осомничениот, чие име не е соопштено, останал под грижа на чувар во атинска болница се додека не се опорави.

Пациентот (76), кој исто така се лекуваше од ковид, почина во средата вечерта откако лекарите од болницата „Црвен крст“ утврдиле дека му е изваден респиратор без знаење на лекарот.

Двајцата пациенти лежеа на исто одделение, додаде полицијата.