9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус

Фалсификувале позитивни тестови за да не одат на училиште, целиот клас завршил во карантин

Ученици во швајцарскиот град Базел фалсификувале позитивни резултати од тестот на Ковид-19 за да не одат на училиште, па затоа целиот клас бил ставен во карантин, а против сторителите по откривањето на измамата покрената е дисциплинска постапка.

Тројца средношколци во Базел фалсификувале СМС пораки од швајцарската апликација за контакти со пациенти Ковид-19, пренесува Блик.

Поради тоа, 25 ученици од одделението мораа да останат во своите домови 10 дена. Неколку наставници беа вклучени во пресрет на мартовските празници.

„Ова не е само детски трик, туку сериозен инцидент“, рече Симон Тириет, портпарол на одделот за образование во Базел.

Училиштето планира да поднесе кривична пријава за фалсификување на „здравствени документи“, но нема намера да ги протера учениците.

Тириет рече дека студентите се наоѓале во „поинаква ситуација“ поради пандемијата, но дека тоа не може да биде изговор за стореното дело од страна на тројца студенти.