35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

CENTAR ДОЗНАВА: Стигнува голема количина на вакцини “Sputnik V”

Денеска стигнуваат 20.000 од 40.000 дози од вакцината Sputnik V, дознава Centar.mk.

Токму ова, но и други детали се очекуваат да бидат соопштени на најавениот прес на премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче кој ќе се оддржи во 13 часот.

Со ова во Македонија може да се очекува сериозен старт на имунизацијата на населението, со оглед дека досега во Македонија пристигнаа речиси 40.000 вакцини од други производители.

Во текот на април се очекува да стигнат и сериозни количини на вакцини од повеќе производители.

Можеби ќе ве интересира

Јапонија ќе ги хоспитализира само најтешко заболените пациенти

M T

31% од населението над 18 години е вакцинирано со прва доза вакцина

M T

„Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

M T