Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „АстраЗенека“

– Оваа вакцина чини 4,5 долари, тоа е десет – единаесет пати помалку од останатите што се нудат и кај нас. Компанијата работи без профит и вакви напади се логични. Зошто граѓаните не се загрижат за смртноста од вакцината на „Фајзер“ на пример? Зошто нема врева за оваа вакцина? Смртноста од „Фајзер“ е поголема од смртноста од „АстраЗенека“. Од „Фајзер“ има 1,5 смртен случај на 100 000, а од „АстраЗенека“ еден случај на 100 000, вели микробиологот Пановски.

Проблемот со стопирањето на вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“ е смешен во однос на употребата на токсични дози антибиотици кај нас, смета микробиологот проф. д-р Никола Пановски, пренесе Слободен печат.

Според Пановски сосема очекувани биле нападите за вакцината на оваа компанија оти е единствена што не работи со профит.

И нему му е чудно ограничувањето со вакцината на „АстраЗенека“ да се вакцинираат само лица над 60 години кое веќе се применува на вакциналните пунктови откако синоќа министерот за здравство Венко Филипче рече дека одлучиле да им веруваат на искуствата на Германија и Канада кои ја сопреа вакцинацијата на помлади лица со оваа вакцина.

Можеби ќе ве интересира

„Раната вакцинација би избегнала илјадници жртви“

CENTAR MKD

Вакцинацијата против грип помага и против корона – Постојат неколку објаснувања

CENTAR MKD

Новиот вид коронавирус зарази и вакцинирани луѓе во старски дом во Германија

CENTAR MKD