13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

ВИДЕО: Вучиќ синоќа пречека уште 500.000 дози од кинеската вакцина

Нови половина милион дози од вакцината на кинеската „Синофарм“ синоќа пристигнаа во Белград. На аеродром ги пречека српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој и се заблагодари на Кина за оваа, но и за претходните пратки.

-Надвор од протоколот, вечерва дојдов на аеродромо „Никола Тесла“. Нашиот најголем авион, А330 донесе 500.000 вакцини од Синофарм. Дојдов за уште еднаш да ја изразам својата почит и благодарност кон претседателот Си Џипинг и кон кинескиот народ, рече Вучиќ во видеообраќањето од аеродромот.