13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Во тренд...

Германски супермаркети: Се продаваат брзи тестови за ковид19, пет парчиња за 25 евра

фото: Hermann Kollinger/Pixabay

Од денес, германските малопродажни ланци „Алди Норд“ и „Алди Суд“ исто така започнаа со продажба тестови за антиген за коронавирус.

На купувачите ќе им биде дозволено да купат само еден пакет со цел да се избегне гужва и што повеќе луѓе да имаат пристап до тестирање, пренесува Јутарњи лист.

Кон крајот на февруари, Германскиот федерален институт за лекови и медицински помагала издаде специјални одобренија за само-тестирање на коронавирус за прв пат. За сите три производи, примероците се земаат со бришење на предниот дел на носот. Во САД, ваквиот тест беше одобрен за употреба во декември, пишува Слободна Далмација, а пренесува Јутарњи лист.

Пакетот вклучува пет тестови за брис од нос, по цена од околу 25 евра за пакување. Од понеделник ќе се продава во аптеките и другите супермаркети.

Тоа е брз тест за антиген кој детектира коронавирусен протеин, за разлика од тестовите за PCR кои бараат генетски материјал на вирусот. Веќе подолго време во аптеките се достапни брзи тестови на корон во Германија и некои други земји, но само со лекарски рецепт и доплата. Продавниците низ Германија, како и „Лидл“ и супермаркетите „Реве“ и „Едека“ објавија дека ќе бидат понудени тестови за коронавирусот.

Голем плус за новите брзи тестови е што примерокот може да се земе од предниот дел на носот, така што е прилично лесно да се направи и дома. Тестовите со ПЦР собираат примерок материјал длабоко од носот или длабоко од грлото, за што е потребна поголема стручност.

За брзи тестови не е потребна дополнителна лабораториска опрема, тие се слични на тестовите за бременост. По 15-20 минути, тест лентите покажуваат дали пациентот е позитивен или негативен за коронавирус.

Претставникот на Слободните демократи (ФДП), Кристијан Линднер, веќе нагласи во средината на февруари дека брзите тестови за коронавирус можат да бидат шанса за поголема слобода за време на пандемијата.

Брзите тестови, се надеваат Германците, може да им дадат малку повеќе слобода за краток временски период, заклучува Слободна Далмација, а пренесува Јутарњи лист.